Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicina muncii

Ce înseamnă că o boală are contraindicatie pentru practicarea unei meserii?Contractul de muncă se va încheia de drept sau poate fi relativă situatia?Am virus b și lucrez la un centru de copii .In prezent nu am tratament pentru că nu se impune.
Lucratorii care sufera de una din bolile mentionate la contraindicatii in fisa de supraveghere a starii de sanatate pentru meseria pe care o are nu poate primi "apt" pe fisa de aptitudine din partea medicului specialist de medicina muncii. In acest caz, nu se poate incheia contract individual de munca pentru locul de munca respectiv, pentru care angajatorul a solicitat examinarea medicala a lucratorului in vederea angajarii. La examinarea medicala, medicul are la dispozitie si materialul cu riscuri profesionale identificate si evaluate de catre angaajtor pentru locul de munca respectiv.
Daca sunteti deja angajat si la examinarea medicala perodica veti primi :"inapt" pentru locul de munca respectiv, angajatorul va poate oferi un alt loc de munca (daca detine asa ceva) sau va poate pune la dispozitia Fortelor de munca din judet.