Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet care nu a ajuns la destinatie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet care nu a ajuns la destinatie

Buna ziua, am trimis un colet in Manchester cu o firma de transport persoane si colete, insa coletul n-a ajuns la destinatie in timpul specificat de transportator. Destinatarul a sunat transportatorul si l-a intrebat de situatia coletului iar acesta a spus ca va intarzia o zi coletul. Dupa inca o zi in care coletul trebuia predat la destinatie, destinatarul suna iarasi si primeste raspuns ca a fost sunat si nu a putut fi contactat. Minciuna intrucat destinatarul a stat atent la telefon pentru ca stia ca va fi sunat. Destinatarul intreaba, de ce nu a fost livrat coletul la destinatie intrucat s-a platit serviciul door to door iar transportatorul spune ca a rupt etichetele ca sa nu aiba probleme la vama. Stupoare, cum asa ceva? Mentionez ca plata s-a facut de catre expeditor in momentul predarii coletului, in fata portii, Am mers pe incredere, nu am cerut chitanta, Unde il pot reclama? Inselaciune sau excrocherie? Multumesc!
bnicub, utilizator