Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... FanCurier
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

FanCurier

Buna ziua! Am trimis un telefon prin FanCurier acum 2 saptamani intr-un sat in care trebuia sa se plateasca transport suplimentar. Din cauza incompetenței celor de la FanCurier care au notat numărul destinatarului gresit, coletul nu a ajuns. Am sunat si am actualizat numărul de telefon, spunandu-mi ca urmeaza sa sune destinatarul pentru efectuarea livrarii. Dupa o săptămână, inca nu primise coletul si am mers la cei de la FanCurier sa le cer telefonul, aceștia mi-au spus că o sa mi-l aduca, dar o sa dureze putin pentru ca este in depozitul orasului de destinatie. Acum, cand am fost sa il ridic, imi cer 90 de lei taxe de depozitare si de transport.
Nu consider ca este corect sa plătesc aceste cheltuieli, in conditiile in care coletul nu s-a livrat din cauza personalului neatent si lipsei de interes a firmei si a fost depozitat tot din aceste motive.
De asemenea, si ei m-au ținut încurcată.
Ce as putea sa fac?
Puteți urma 4 pași pentru a nu plăti suma imputată din vina curierului.
Rezolvare amiabila verbala, dacă nu se poate, sesizare scrisă către conducerea curierului, dacă nu raspunde sau răspunsul este negativ, sesizare scrisă către ANPC, dacă ANPC le da dreptate puteți formula plângere in instanța.
De obicei astfel de probleme se rezolva cu firma, nu vor sa fie reclamați la ANPC.
Depinde cum formulați sesizarea către curieri.