Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta grupa munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta grupa munca

Solicit eliberarea unei adeverinte din care sa reiasa perioada care am lucrat in cadrul grupei a2a. Imi spun de la resurse umane ca nu au ce le trebuie sa mi elibereze adeverinta. Ce imi recomandati sa fac pentru a-mi elibera adeverinta necesara calcului pensiei?
george-neagu, moderator
Explicati-le ca in arhiva societatii trebuie sa se regaseasca, dupa caz : actul administrativ de nominalizare a persoanelor încadrate în grupe superioare de muncă sau, în lipsa acestuia, actul administrativ privind încadrarea locurilor de muncă/activităților/categoriilor profesionale în grupe superioare de muncă; contractul individual de muncă; contractul colectiv de muncă; decizii interne; act administrativ de modificare a locului de muncă sau a sarcinilor de serviciu; extras din statele de plată din care să rezulte secția/atelierul/locul de muncă, precum și orice alte documente justificative.

In situatia in care nu se regasesc , va fi foarte greu de obtinut o astfel de adeverinta.