Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua

Dacă pentru conducere fără permis sub influența alcoolului am primt suspendarea pedepsei.. și ca nou pedeapsa am primit 4 ani sub supraveghere și nici o interdicție de a da de permis la cat timp pot da de permis .de la rămânerea definitiva a hotărârii judecătorești
Copiati exact ce scrie in minuta.
Tip solutie: Pronunţă o nouă hotărâre
Solutia pe scurt: Cu majoritate: În temeiul art. 421, pt. 2, lit. a Codul de procedură penală, admite apelul declarat de apelantul – inculpat Coman Iulian, împotriva sentinţei penale nr. 94 din data de 11.06.2019, pronunţate de Judecătoria Rm.Sărat. Desfiinţează în parte sentinţa apelată şi, ca urmare a rejudecării, pronunţă o nouă hotărîre, după cum urmează: În temeiul art. 91 alin. (1) şi (4) C. pen. suspendă executarea pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 92 alin. (1) C.pen stabileşte un termen de supraveghere de 4 (patru) ani, calculat conform art. 92 alin. (2) C.pen. În temeiul art. 93 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere apelantul inculpat Coman Iulian trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Buzău, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă în măsura în care locul de muncă există; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul prevederilor art. 93, alin. 2, lit. a şi b C.pen. impune apelantului -inculpat obligaţia de a urma un curs de calificare profesională şi de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Buzău. În temeiul art. 94, alin. 1 C.pen., datele prevăzute în art. 93 alin. (1) lit. c) - e) C.pen. se comunică Serviciului de Probaţiune Buzău. În temeiul art. 93, alin. 3 C.pen., pe durata termenului de supraveghere apelantul - inculpat va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 120 de zile lucrătoare în cadrul Administraţiei Domeniului Public Râmnicu Sărat sau în cadrul SC Acvaterim SA Râmnicu Sărat, în condiţiile stabilite de legea de executare a pedepselor. În baza art. 91 alin.4 Cod penal, atrage atenţia apelantului - inculpat asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul nerespectării cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere sau a săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei apelate care nu contravin prezentei decizii. În baza art. 275 alin. 3) C.p.p., cheltuielile judiciare avansate de stat privind soluţionarea apelului rămîn în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică, astăzi, 20.11.2019. Opinie separată În baza art. 421 pct. 2) lit. b) C.p.p., admite apelul exercitat de apelantul-inculpat Coman Iulian împotriva sentinţei penale nr. 94/11.06.2019 pronunţate de Judecătoria Râmnicu Sărat în dosarul nr. 1256/287/2019, desfiinţează în integralitate sentinţa penală nr. 94/11.06.2019 pronunţată de Judecătoria Râmnicu Sărat în dosarul nr. 1256/287/2019, şi dispune rejudecarea cauzei de către Judecătoria Râmnicu Sărat, potrivit procedurii obişnuite. În baza art. 275 alin. 3) C.p.p., cheltuielile judiciare ocazionate de judecarea apelului rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 20.11.2019.
Trebuie sa intervina reabilitarea ca sa sustineti examenul pentru permis.
Aveti termen de supraveghere de 4 ani, la care se adauga 3 ani, total 7 ani.
Avocatul pe care lam avut mia spus ca pot susține examenul în 6 luni de la rămânerea definitiva a hotărârii. .. și de la serviciulucru de probatiuni mi sa spus la un an ... și acum sa intervină reabilitarea. ... deci nimic sigur doar cu mai multe gânduri mulțumesc mult... vreau sa precizez ca nu am nici o interdicție pentru a susține examenul nu este scris nicăieri. .
Este foarte sigur ce v-am spus, cine v-a raspuns altceva, nu cunoaste legislatia.
Conf. art. 24 alin. 6 din OUG 195/2002, nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1).
Dvs ati fost condamnat sub aspectul savarsirii infractiunii prev. de art. 335 alin. 1 c.p. ceea ce presupune ca nu ati avut permis niciodata, in consecinta nu poate fii incident art. 116 alin. 1 lit. b din OUG 195/2002.
Prin urmare, nu va puteti prezenta la examen deoarece in cazierul dvs o sa apara aceasta condamnare pana in momentul in care intervine reabilitarea de drept.