avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit dividende din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit dividende din strainatate

Salut! Detin cateva actiuni la o firma din Franta, iar anul acesta am primit si dividende. S-a retinut la sursa impozitul aferent, insa nu stiu daca sunt totusi obligat sa depun vreo declaratie la ANAF? Imi poate spune cineva care este legislatia aplicabila in aceasta situatie, la ce ar trebui sa fiu atent? Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2019
Username040518, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:53, 29 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In ce tara aveti rezidenta fiscala?
Gasiti raspunsul in cap.XII, sectiunea a 4-a si a 5-a a Codului fiscal
si art.130
(4) Contribuabilii care obțin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligația să le declare în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului, precum și să efectueze calculul și plata impozitului datorat, în cadrul aceluiași termen, cu luarea în considerare a metodei de evitare a dublei impuneri, prevăzută de convenția de evitare a dublei impuneri.
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2019
elenazan, utilizator
Suntem, Romania si Franta, intr-un spatiu economic unde nu se pune problema dublei impuneri. Ca urmare, venitul obtinut in Franta si impozitat acolo, conform intelegerii dintre statele membre UE, nu va fi impozitat si dincolo.

Deci, nu, statul roman nu va pretinde niciun impozit.
elenazan a scris:

In ce tara aveti rezidenta fiscala?
Gasiti raspunsul in cap.XII, sectiunea a 4-a si a 5-a a Codului fiscal
si art.130
(4) Contribuabilii care obțin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligația să le declare în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului, precum și să efectueze calculul și plata impozitului datorat, în cadrul aceluiași termen, cu luarea în considerare a metodei de evitare a dublei impuneri, prevăzută de convenția de evitare a dublei impuneri.


Glumiti? Daca s-a retinut la sursa in Franta este exclusa impozitarea si in Romania.

Ce, naiba, suntem in UE!
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2019
Iulian MANEA, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu nu am spus ca se impoziteaza, se declara.
Pot fi cote diferite de impozitare a venitului din dividende in cele 2 tari.
Nu se declara nimic daca impozitul este final in Franta. Chiar daca sunt cote diferite, armonizarea fiscala la nivel UE permite asta si nu se mai declara si in Romania.

E similar TVA, unde se plateste intr-un singur loc, chiar daca sunt cote diferite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit nerezident alexandru08 alexandru08 Buna ziua! Am primit o factura de la un nerezident din Suedia. Nerezidentul mi-a prestat servicii de natura consultantelor. Aplic stopajul la sursa tinand ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende persoane fizice nerezidente egkertsou egkertsou Cat si cum se plateste impozitul pe dividente pentru un asociat cetatean american? Multumesc (vezi toată discuția)
Persoanele nerezidente plătesc cass la dividendele obținute din românia? Brem Brem Buna ziua,am o firma in RO,iar din 2012 primesc dividende,din care am platit impozitul aferent.Sunt nerezident,cetatean german si am locul de munca in ... (vezi toată discuția)