Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit dividende din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit dividende din strainatate

Salut! Detin cateva actiuni la o firma din Franta, iar anul acesta am primit si dividende. S-a retinut la sursa impozitul aferent, insa nu stiu daca sunt totusi obligat sa depun vreo declaratie la ANAF? Imi poate spune cineva care este legislatia aplicabila in aceasta situatie, la ce ar trebui sa fiu atent? Multumesc!
Username040518, utilizator
In ce tara aveti rezidenta fiscala?
Gasiti raspunsul in cap.XII, sectiunea a 4-a si a 5-a a Codului fiscal
si art.130
(4) Contribuabilii care obțin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligația să le declare în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului, precum și să efectueze calculul și plata impozitului datorat, în cadrul aceluiași termen, cu luarea în considerare a metodei de evitare a dublei impuneri, prevăzută de convenția de evitare a dublei impuneri.
elenazan, utilizator
Suntem, Romania si Franta, intr-un spatiu economic unde nu se pune problema dublei impuneri. Ca urmare, venitul obtinut in Franta si impozitat acolo, conform intelegerii dintre statele membre UE, nu va fi impozitat si dincolo.

Deci, nu, statul roman nu va pretinde niciun impozit.
elenazan a scris:

In ce tara aveti rezidenta fiscala?
Gasiti raspunsul in cap.XII, sectiunea a 4-a si a 5-a a Codului fiscal
si art.130
(4) Contribuabilii care obțin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligația să le declare în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului, precum și să efectueze calculul și plata impozitului datorat, în cadrul aceluiași termen, cu luarea în considerare a metodei de evitare a dublei impuneri, prevăzută de convenția de evitare a dublei impuneri.

Glumiti? Daca s-a retinut la sursa in Franta este exclusa impozitarea si in Romania.

Ce, naiba, suntem in UE!
Iulian MANEA, Contabil
Eu nu am spus ca se impoziteaza, se declara.
Pot fi cote diferite de impozitare a venitului din dividende in cele 2 tari.
Nu se declara nimic daca impozitul este final in Franta. Chiar daca sunt cote diferite, armonizarea fiscala la nivel UE permite asta si nu se mai declara si in Romania.

E similar TVA, unde se plateste intr-un singur loc, chiar daca sunt cote diferite.