Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Crestere copil

Buna ziua, as avea si eu o intrebare , urmeaza ca eu tatal sa intru in crestere copil pana la varsta de 2 ani. Problema e ca pe data de 31 ianuarie 2020 expira contractul de munca...iar cei de la firma nu-mi poate da suspendarea pana la data cand face copilul 2 ani adica 7 martie 2020. ce ar trebui sa fac? Cum se poate rezolva?
Nici nu va trebuie asa ceva ... veti depune la dosarul pentru CCC decizia de incetare a c.i.m.
Cei de la firma au facut decizia de suspendare exact pana pe data de 31. ian 2020, deci nu ar fi problema pana in martie??? de exemplu sa numai primesc indemnizatia?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.