avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Crestere copil

Buna ziua, as avea si eu o intrebare , urmeaza ca eu tatal sa intru in crestere copil pana la varsta de 2 ani. Problema e ca pe data de 31 ianuarie 2020 expira contractul de munca...iar cei de la firma nu-mi poate da suspendarea pana la data cand face copilul 2 ani adica 7 martie 2020. ce ar trebui sa fac? Cum se poate rezolva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 30 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici nu va trebuie asa ceva ... veti depune la dosarul pentru CCC decizia de incetare a c.i.m.
Cei de la firma au facut decizia de suspendare exact pana pe data de 31. ian 2020, deci nu ar fi problema pana in martie??? de exemplu sa numai primesc indemnizatia?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate și ccc fara loc de munca Amalia444 Amalia444 Buna ziua! Va prezint următoarea situație: Am contract individual de munca de la data de 1 septembrie 2020-31 august 2021, 1 septembrie 2021-31 august ... (vezi toată discuția)
Incetare cim (durata determinata) pentru gravide Nicoleta121989 Nicoleta121989 Buna ziua, As dori o parere pentru urmatoarea situatie: Sora mea a avut CIM pe perioada determinata (1an). Dupa 1 an i-a fost prelungit in baza mai multor ... (vezi toată discuția)
Suplinitor pana la 31 august si ccc Karinaanais Karinaanais Bună ziua. Lucrez în învățământ ca suplinitor. La 31 august 2020,imi expira contractul de munca. Pentru a beneficia în continuare de plata concediului ... (vezi toată discuția)