Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Stimulentul de insertie in valoare de 650 de RON pentru cei ce se intorc mai devreme la munca, din CCC, se obtine daca efectuam venituri cu cel putin 60 de zile lucratoare sau calendaristice, inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului?
Pentru persoanele care obțin venituri supuse impozitului pe venit cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, stimulentul de inserție se acordă astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap.