Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuire

Am avut un dosar pe rol, unde am contestat un p.v. al politiei locale, am pierdut, s-a respins si apelul, am solicitat revizuirea dosarului, a fost admisa revizuirea.
Ce se intampla mai departe, se rejudeca, se trimite din nou la tribunal, judecatorie?
1. Depuneti cererea de revizuire unde mentionati motivul revizuirii plus taxa de timbru de 100 lei .
2. Daca este admisa cererea de revizuire se pune pe rol si da, se judeca.
3. Simplu fapt ca admite revizuirea nu inseamna ca gata se judeca de la sine.
4. Depinde de noile probe sau in functie de articolul invocat pentru revizuire luati legatura cu un avocat, fie si cu titlu informativ, daca nu pentru reprezentare.
Multumesc pentru raspuns...dar, am precizat ca, am depus cerere de revizuire, m-am prezentat la ,,revizuire,,, am primit hotararea in care se specifica ca, a fost admisa revizuirea....
Ce se intampla mai departe?
Decebal58, utilizator
La judecarea revizuirii cum spuneti dvs ce vi s-a spus? Ati primit abrobarea/hotararea de revizuire. dar io sa primiti citatie. Ati depus taxa de 100 lei pentru revizuire? Ati facut intampinare/cerere de revizuire exact cu acest titlu? etc?
Da, am primit hotărârea, a fost admisa revizuirea, cu mențiunea ca, a fost respins un capăt de cerere, respectiv de trimitere a dosarului la ÎCCJ, pentru faptul ca, exista hotărâri contrare, am achitat la început taxa de 100 lei...

Corina89 a scris:

La judecarea revizuirii cum spuneti dvs ce vi s-a spus? Ati primit abrobarea/hotararea de revizuire. dar io sa primiti citatie. Ati depus taxa de 100 lei pentru revizuire? Ati facut intampinare/cerere de revizuire exact cu acest titlu? etc?

Ora estimata: 12:00
Complet: C33 Apel-CV
Tip solutie: Admite revizuirea
Solutia pe scurt: Admite cererea de revizuire. Completează decizia nr. 2877/05.09.2019 a Tribunalului Bucureşti pronunţată în dosarul nr. 23246/4/2018 în sensul că respinge cererea de sesizarea a Înaltei Curti de Casaţie şi Justiţie în vederea pronunţării unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept ca inadmisibilă. Definitivă. Pronunţată, azi, 18.11.2019, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 4600/2019 18.11.2019