Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cum pot convinge un judecator ca mai mult de 50% ce mi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cum pot convinge un judecator ca mai mult de 50% ce mi s-a scris in cartea de munca pentru grupa 1 este clar peste ce cere ordinul 50 /1990 de minim 50%

am un proces cu casa de pensii care a ignorant faptul ca in cartea de munca este scris ca am depus o activitate in domeniul radiatiilor nucleare si cam am lucrat mai mult de 50% , casa nu intelege ce inseamna conform ordinului 50/1990 si imi ia in considerare exact 50% , am ajuns la curtea de apel si trebuie sa il conving pe judecator ca mai mult de 50% e mai mult decat cel putin 50% cum cere ordinul
silvia 59, utilizator
Adeverinta emisa trebuie sa mentioneze exact timpul efectiv lucrat pentru a fi avut in vedere de CJP, conform documentelor existente in cadrul firmei si a prevederrilor ordinului nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994
-art. 8 Perioada de timp în care o persoană are sarcina sa lucreze integral sau o parte din programul de munca în astfel de locuri se stabileşte prin dispoziţia conducerii unităţii sau prin prevederile legale care reglementează atribuţiile de serviciu ce revin fiecărei persoane în raport cu funcţia îndeplinită.
Anul de munca efectiv lucrat în locuri cu condiţii deosebite se stabileşte prin totalizarea, până la obţinerea unui an complet de munca, a perioadelor în care personalul a lucrat efectiv în locuri ce se încadrează în grupele I şi II de munca.
Daca nu este precizat in adeverinta, CJP nu are elemente conform carora sa aprecieze ce inseamna mai mut de 50 %.
si ce trebuie sa cer de la firma unde am lucrat , ei au platit contributii pentru grupa 1 pe care le-am atasat la dosar, eu am verificat unitati de radiologie care erau incadrate la gradul 3 si conform raspunsului de la minister m-au scris in cartea de munca mai mult de 50% crezand ca e suficient
Trebuie intocmita adeverinta conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
La adeverinta se anexeaza copie dupa documentul prin care ati fost nominalizata ca beneficiara de grupa de munca.