avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune de peste 30 de ani , chitanta de mana ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune de peste 30 de ani , chitanta de mana pierduta,

Buna ziua
sunt peste 30 de ani de cind Parinti mei decedati au cumparat un imobil cu teren cu chitanta de mana perduta.
suntem in isntanta pe ultimul drum si tot se pronunta in suspendare pentru ca :
vanzatorul nu sa prezentat si intre timp a decedat. iar la randul lui nu figureaza ca proprietar si el a cumparat cu chitanta de mana asa se proceda pe timpuri ,
mostenitori vanzatorului nu i intereseaza nu vor sa aibe de a face , si nici nu le stim numele , deci nu i putem aduce in instanta ,
mentionez ca Mama mea cumparatoarea are o adeverinta eliberata de primarie ca locuieste ( in timpul vietii ei ) la acest imobil de 30 de ani ,
si suntem trecuti pe rolul fiscal , noi platim impozit pe acest imobil de cind locuim ,
ce putem face ? suntem pe ultimul drum la tribunal suprem ,
la tribunalul ilfov , tribunalul buftea si tribunalul municipal s a pronutat in suspendare pentru ca nu putem aduce mostenitori in instanta ,
ce putem face pentru a rezolva acesta situatie , cum putem sa ne facem acte de proprietate ?
ce ne sfatuiti sa procedam ?
Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Ianuarie 2020
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Inscriere cf a unei chitante de mana ContSters382135 ContSters382135 O chitanta de mina vinzare cumparare se poate insrie in cartea funciara ? (vezi toată discuția)
Chitanta de mana din 1977 cristinacraciunn cristinacraciunn Buna seara, Am si eu nevoie de sfatul dumneavoastra. Parintii mei au achizitionat in anul 1979 un imobil incheiat cu o chitanta de vanzare-cumparare facuta ... (vezi toată discuția)
Dobandire act proprietate corinau corinau In anul 1960 socrul meu a cumparat in baza unei chitante de mana un lot de casa in supr de 500mp, de la o persoana care il detineau ca mostenire de la tatal ... (vezi toată discuția)