Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta nemotivata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta nemotivata

Buna ziua. Am o sentinta in proces de partaj care a durat 3 ani, sentinta pronuntata in iul 2019 si inca nu s-a motivat hotararea respectiva .(dupa 5-6 luni . Am facut deja doua cereri de urgentare a motivarii, Dureaza asa mult ? Ce pot face in continuare ? Multumesc
Buna seara,
Da, dureaza avand in vedere incarcarea extrem de mare a instantelor.
Nu aveti ce face decat sa asteptati.
Puteti incerca și un memoriu către președintele instanței respective,uneori are efect.
Dacă cererile de urgentare nu produce efect, soluția este contestația privind tergiversarea procesului, potrivit art 522 și urm Cod Procedură Civilă!