Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Buna seara!In urma divortului de comun acord la notar s-a stabilit domiciliul copilului la tata respectiv subsemnatul,mama platind lunar o pensie alimentara.In certificatul de divort avem custodie comuna,mama acces nelimitat si ambii obligatia cresterii si educatiei minorei in egala masura.Mama de 3 luni(la 1 luna de la divort) s-a mutat cu serviciul si domiciliul la o distanta considerabila de domiciliul copilului trecand pe la ea doar maxim 24 ore la 2 chiar 3 saptamani.Anularea acestei custodii comune unde se poate solicita?am dreptul sa o cer ca tata avand in vedere ca mama nu este implicata sub nici o forma in cresterea si educatia copilului?(in putinul timp
in care o vede o demoralizeaza facandu-i mai mult rau).Carei institutie trebuie sa ma adresez si ce sanse legale am de a castiga custodia.Multumesc!
Enaru Radu, utilizator
sanse nu prea aveti si nici motive.
daca vreti sa incrcati, va trebui sa va adresati judecatoriei cu cerere.
Stimate tătic, dvs. nu aveţi custodie comună, ci autoritate părintească comună, ceea ce înseamnă că în problemele importante ce privesc copilul hotărâţi împreună, dacă vreţi să ieşiţi din ţară cu fetiţa, aveţi nevoie de acordul notarial al mamei, pentru înscrierea la şcoală trebuie să fiţi de acord, etc.În rest, mama are DREPTUL la relaţii personale cu fetiţa şi vine să o vadă când poate şi are timp şi are obligaţia de a plăti pensia alimentară. Atât. Pentru autoritate părintească unică, trebuie să demonstraţi că mama e alcoolică, drogată, pedofilă.
Nu sunt interesat sa ies din tara cu minorul,mama nu prezinta nici una din "calitati".Doar sunt interesat daca mama poate fi trasa la raspundere ca nu este prezenta mai des in cresterea si educatia copilului.Multumesc!

Martonze a scris:

Stimate tătic, dvs. nu aveţi custodie comună, ci autoritate părintească comună, ceea ce înseamnă că în problemele importante ce privesc copilul hotărâţi împreună, dacă vreţi să ieşiţi din ţară cu fetiţa, aveţi nevoie de acordul notarial al mamei, pentru înscrierea la şcoală trebuie să fiţi de acord, etc.În rest, mama are DREPTUL la relaţii personale cu fetiţa şi vine să o vadă când poate şi are timp şi are obligaţia de a plăti pensia alimentară. Atât. Pentru autoritate părintească unică, trebuie să demonstraţi că mama e alcoolică, drogată, pedofilă.

Nu, părintele dezinteresat nu poate fi tras la răspundere pentru dezinteres, iar la ieşirea din ţară m-am referit la o vacanţă la mare în altă ţară sau de ski.
Nu aveți motive pentru a exercita autoritatea părintească în mod exclusiv. Dacă puteți să dovediți că este imposibil sau extrem de dificil să luați cu mama o decizie asupra copilului (din culpa acesteia) puteți să obțineți exercitarea autorității părintești în mod exclusiv.