avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Buna seara!In urma divortului de comun acord la notar s-a stabilit domiciliul copilului la tata respectiv subsemnatul,mama platind lunar o pensie alimentara.In certificatul de divort avem custodie comuna,mama acces nelimitat si ambii obligatia cresterii si educatiei minorei in egala masura.Mama de 3 luni(la 1 luna de la divort) s-a mutat cu serviciul si domiciliul la o distanta considerabila de domiciliul copilului trecand pe la ea doar maxim 24 ore la 2 chiar 3 saptamani.Anularea acestei custodii comune unde se poate solicita?am dreptul sa o cer ca tata avand in vedere ca mama nu este implicata sub nici o forma in cresterea si educatia copilului?(in putinul timp
in care o vede o demoralizeaza facandu-i mai mult rau).Carei institutie trebuie sa ma adresez si ce sanse legale am de a castiga custodia.Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2020
Enaru Radu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 21:17, 4 Ianuarie 2020
sanse nu prea aveti si nici motive.
daca vreti sa incrcati, va trebui sa va adresati judecatoriei cu cerere.
Stimate tătic, dvs. nu aveţi custodie comună, ci autoritate părintească comună, ceea ce înseamnă că în problemele importante ce privesc copilul hotărâţi împreună, dacă vreţi să ieşiţi din ţară cu fetiţa, aveţi nevoie de acordul notarial al mamei, pentru înscrierea la şcoală trebuie să fiţi de acord, etc.În rest, mama are DREPTUL la relaţii personale cu fetiţa şi vine să o vadă când poate şi are timp şi are obligaţia de a plăti pensia alimentară. Atât. Pentru autoritate părintească unică, trebuie să demonstraţi că mama e alcoolică, drogată, pedofilă.
Nu sunt interesat sa ies din tara cu minorul,mama nu prezinta nici una din "calitati".Doar sunt interesat daca mama poate fi trasa la raspundere ca nu este prezenta mai des in cresterea si educatia copilului.Multumesc!

Martonze a scris:

Stimate tătic, dvs. nu aveţi custodie comună, ci autoritate părintească comună, ceea ce înseamnă că în problemele importante ce privesc copilul hotărâţi împreună, dacă vreţi să ieşiţi din ţară cu fetiţa, aveţi nevoie de acordul notarial al mamei, pentru înscrierea la şcoală trebuie să fiţi de acord, etc.În rest, mama are DREPTUL la relaţii personale cu fetiţa şi vine să o vadă când poate şi are timp şi are obligaţia de a plăti pensia alimentară. Atât. Pentru autoritate părintească unică, trebuie să demonstraţi că mama e alcoolică, drogată, pedofilă.

Nu, părintele dezinteresat nu poate fi tras la răspundere pentru dezinteres, iar la ieşirea din ţară m-am referit la o vacanţă la mare în altă ţară sau de ski.
Nu aveți motive pentru a exercita autoritatea părintească în mod exclusiv. Dacă puteți să dovediți că este imposibil sau extrem de dificil să luați cu mama o decizie asupra copilului (din culpa acesteia) puteți să obțineți exercitarea autorității părintești în mod exclusiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copil minor oanamaiu oanamaiu Buna ziua, Eu si sotul meu vom divorta, avem impreuna o fetita(4 ani), se pare ca nu putem ajunge la o intelegere de custodie comuna(cum as fi vrut eu) si ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara,custodia copilului andreeageorgiana andreeageorgiana buna ziua!!!!imi doresc foarte mult sa castig custodia exclusiva a fetitei,sunt foarte hotarata deoarece a trecut 1an si jumate si tatal fetitei in varsta de 4 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua stau in concubinaj de 11 ani si am o fetita de 10 ani ... Fernanda2021 Fernanda2021 Buna ziua stau in concubinaj de 11 ani si am o fetita de 10 ani eu lucrez dar concubinul meu nu lucreaza si este alcoolic si agreziv.Ce sanse as avea sa castig ... (vezi toată discuția)