Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit datorat si ne platit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit datorat si ne platit

Bună ziua! Dacă primăria nu imi trimite înștiințarea de plata a impozitului (de 18 ani nu a trimis niciodată) ce risc dacă nu mai plătesc impozitul? Adică să nu mă duc să întreb eu cât le datorez. Asta fiindcă de 2 ani imi tot calculează restanțe după ce plătesc odată in martie. Ba uită să imi ia pentru mașini, altădată pentru terenuri.
george-neagu, moderator
Legal exista termen de prescriptie drept de executare debite fata de stat
Chiar daca dv nu ati primit instiintare anuala despre sumele datorate la buget,creditorul stat prin autoritatea fiscala teritoriala face dovada obligatiilor dv prin impunerea anuala
Sunt probleme distincte impunerea anuala si comunicarea obligatiilor catre contribuabil