avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Care este termenul de prescriptie daca nu am platit ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Care este termenul de prescriptie daca nu am platit taxele si impozitele?

Care este termenul de prescriptie daca nu am platit taxele si impozitele la consiliul local de sector?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 24 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: POPA C, , utilizator 18:39, 24 Noiembrie 2022
Termenul de prescriptie este de 5 ani si se calucleaza inceapnd cu anul urmator celui in care s-a nascut creanta.
Termenul general de prescriptie debite fata de stat este de 5 ani
Dar,statul nu pierde niciodata si calculeaza debitele in impunerea anuala cu penalitatile aferente
Chiar daca nu ati primit informare anuala,autoritatea fiscala detine baza tehnica prin care automat sumele cu titlu de restanta se inregistreaza la biroul de debite
Si ce legătura are ce spui dumneata cu prescripția? Eu am șters datorii la stat invocând prescripția.

ynocentta a scris:

Termenul general de prescriptie debite fata de stat este de 5 ani
Dar,statul nu pierde niciodata si calculeaza debitele in impunerea anuala cu penalitatile aferente
Chiar daca nu ati primit informare anuala,autoritatea fiscala detine baza tehnica prin care automat sumele cu titlu de restanta se inregistreaza la biroul de debite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescrierea amenzilor-legea? pici80 pici80 care este legea care arata prescrierea amenziilor de circulatie? unde o gasasc? (vezi toată discuția)
Executare silita si implinirea termenului de prescriptie ioncamelia ioncamelia Buna ziua, As dori va rog un raspuns cat mai clar vav de termenul de executare silita dar si prescriptie in privinta unui credit bancar. acesta a fost ... (vezi toată discuția)