Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Care este termenul de prescriptie daca nu am platit ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Care este termenul de prescriptie daca nu am platit taxele si impozitele?

Care este termenul de prescriptie daca nu am platit taxele si impozitele la consiliul local de sector?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Termenul de prescriptie este de 5 ani si se calucleaza inceapnd cu anul urmator celui in care s-a nascut creanta.
Termenul general de prescriptie debite fata de stat este de 5 ani
Dar,statul nu pierde niciodata si calculeaza debitele in impunerea anuala cu penalitatile aferente
Chiar daca nu ati primit informare anuala,autoritatea fiscala detine baza tehnica prin care automat sumele cu titlu de restanta se inregistreaza la biroul de debite
Si ce legătura are ce spui dumneata cu prescripția? Eu am șters datorii la stat invocând prescripția.

ynocentta a scris:

Termenul general de prescriptie debite fata de stat este de 5 ani
Dar,statul nu pierde niciodata si calculeaza debitele in impunerea anuala cu penalitatile aferente
Chiar daca nu ati primit informare anuala,autoritatea fiscala detine baza tehnica prin care automat sumele cu titlu de restanta se inregistreaza la biroul de debite