Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suma primită în concediul prenatal in cazul in care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suma primită în concediul prenatal in cazul in care ma voi intoarce doar 1 luna la servici din ccc

Buna ziua, va rog din suflet, ma puteti ajuta cu urmatoarele intrebari:
1. Pe perioada concediului prenatal (maternitate), am acumulat zile de concediu? Daca da, imi puteti spune care este legea care stipulează acest lucru? Am inteles ca acestea trebuiesc luate în max 18 luni de la terminarea concediului prenatal. Asa este?
2. Dacă am rămas gravida in concediul de creștere copil si va trebui sa ma intorc la servici pt una, două luni, cum se va calcula indemnizația pt concediul de maternitate? Va fi 85% din media venitului brut pe ultimile 6 luni? Sau cat ar fi trebuit să încasez daca as fi lucrat?
Multumesc frumos
Ioana
ana-cer, moderator
Buna ziua si La Multi Ani!
1. Nu cunsc raspunsul si, decat sa spun o prostie...
2. Trebuie sa cereti de la AJPIS, institutia ce v-a platit indemnizatia, o adeverinta din care sa rezulte perioada cat ati avut acest concediu si cuantumul indemnizatiei primite ( stiu dumnealor despre ce este vorba...).
O depuneti la angajator si, in baza ei precum si a perioadei lucrate ( cele doua luni...) o sa va calculeze cuantumul indemnizatiei pentru Concediul de maternitate..
Codul Muncii
art.145
.....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.

art.146
....
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
.....
Multumesc frumos. Este vorba de indemnizația de concediul prenatal, nu cea de creștere copil, da? Este vorba de cele 126 zile de dinainte de ccc.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua si La Multi Ani!
1. Nu cunsc raspunsul si, decat sa spun o prostie...
2. Trebuie sa cereti de la AJPIS, institutia ce v-a platit indemnizatia, o adeverinta din care sa rezulte perioada cat ati avut acest concediu si cuantumul indemnizatiei primite ( stiu dumnealor despre ce este vorba...).
O depuneti la angajator si, in baza ei precum si a perioadei lucrate ( cele doua luni...) o sa va calculeze cuantumul indemnizatiei pentru Concediul de maternitate..

Ioanamariasud, utilizator
Multumesc frumos pt raspuns. Deci daca copilul s a născut în august 2018. Eu am voie sa mi iau concediu pana in iunie 2020?

Cornel Vasile a scris:

Codul Muncii
art.145
.....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.

art.146
....
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
.....

Am inteles.
Si eu v.am spus cum trebuie sa procedati: luati adeverinta de la AJPIS, o duceti la angajator si, in baza ei, o sa aveti stagiul minim necesar pentru plata acestui concediu maternal, adica un stagiu de cotizare de minim 6 luni in ultimele 12, dinainte de luna in care beneficiati de acest concediu.
In cazul dvs. acest stagiu de minim 6 luni va fi format din cele 1 sau 2 luni in care o sa lucrati plus 4 sau 5 luni din concediul pentru crestere copil.
Mergeti la AJPIS si cereti aceasta adeverinta, le spuneti pentru ce o doriti si va ajuta dumnealor.
Puteti reveni cu intrebari dupa ce ati discutat cu cei de acolo si nu. v.au ajutat din N motive...
Ionut.ion, utilizator