Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare preaviz

Preavizul pe care l-am primit de la conducerea unitatii poate fi anulat ulterior de catre aceasta?
Multumesc.
Da , preavizul poate fi anulat !
Da, si eu sunt de aceeasi parere.=D>
De multe ori este dat un preaviz unui angajat ca sa-l determine sa-si reconsidere pozitia fata de angajator , mai ales intr-o perioada de criza .
ionigeo a scris:

Preavizul pe care l-am primit de la conducerea unitatii poate fi anulat ulterior de catre aceasta?
Multumesc.

Exista posibilitatea ca angajatorul sa renunte la acordarea preavizului, cu consecinta pastrarii in continuare ca salariat pe acea persoana.
Cunosc un caz in care angajatul nu fost de acord cu anularea preavizului,dupa ce a semnat toate actele si s-a pregatit de somaj.Poate angajatorul sa-l oblige sa revina?Va multumesc.