Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate facturare serviciu nesolicitat
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

facturare serviciu nesolicitat

Buna ziua.
Este stiut ca orice producator din Romania care ambaleaza si pune pe piata alimente si suplimente alimentare este supus anual mai multor controale de la diferite institutii pentru a verifica modul de productie si ambalare a acestora (sa fie realizate in conditii de igiena, informatiile de pe ambalaje sa corespunda cu continutul, gramajele inscrise pe etichete sa fie reale etc). Intrebarea mea este de ce controalele anuale realizate de BRML sunt intotdeauna urmate de o factura destul de mare.... nu este normal ca si aceasta institutie sa faca controalele fara sa perceapa taxe, ca si celelalte controale obligatorii care vin anual? Nu exista un contract legal incheiat cu aceasta institutie, prin care ei vin si ofera un serviciu pentru care platim, inspectiile sunt in fiecare an din initiativa acestora, ne aflam probabil in baza lor de date. Este o dovada de normalitate ca firmele producatoare sa fie verificate metrologic periodic, sa nu pacaleasca clientul la cantitate, dar nu inteleg de ce exista aceasta taxa perceputa la fiecare control. Se poate va rog, sa ma lamuriti? Va multumesc anticipat.
Activitatea de metrologie presupune niste verificari tehnice cu folosirea unei aparaturi specifice de comparatie.
In urma verificarii se emit buletine metrologice pentru aparatura verificata, documente ce pot fi prezentate altor organisme de control acreditate, la cererea acestora ca o justificare la modul cum se desfasoara o masuratoare/ cantarire, etc.
Astfel de activitati implica mai multi lucratori si sunt contracost.
Pentru informatii suplimentare studiati legea metrologiei.
Daca nu v-ar vizita lucratorii de la metrologie ar trebui sa mergeti dvs. cu aparatura la verificat, la institutie.
Va multumesc pentru raspuns.