avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 28/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 28/2009

Mai pot beneficia ca societate de facilitatile aceastei ord in perioada dec 2009 , ian si febr 2010?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:50, 5 Ianuarie 2010
Decizia de suspendare a c.i.m., in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun., poate sa fie colectiva sau individuala.
freeelis a scris:

Decizia de suspendare a c.i.m., in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun., poate sa fie colectiva sau individuala.


Dac a durata suspendarii este identica pentru tot personalul, nu vad de ce sa nu fie colectiva decizia. Pentru CAS si somaj, nu trebuie sa faceti nici un alt document decat declaratiile lunare in care exista optiunea pentru somaj tehnic si fiecare persoana in acest fel va fi evidentiata in baza lor de date.
Multumesc d-lor Freeeelis si Gabi

Deciziile mi s-au cerut sa fie atat una colectiva cat si individuale, mi se pare normal, prevederea opereaza ptr.fiecare angajat afectat de decizia initiala, se pune la dosarul angajatului existent in arhiva ITM. (parerea mea...)

Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca trebuie anuntat ITM-ul desi in lege nu specifica nicaieri. Eu nu inteleg de ce se procedeaza asa si de ce aceasta procedura nu este adusa la cunostinta angajatorilor oficial prin normele de aplicare a OUG28/2009, care nu specifica nimik in acest sens....un vid legislativ ca muuuulte altele...
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2009
Doina Elena, Consultant resurse umane
stie cineva daca a aparut in/pentru anul 2010 un act normativ "gen" oug 28/2009?
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2010
SebastianSorin, utilizator
SebastianSorin a scris:

stie cineva daca a aparut in 2010 un act normativ "gen" oug 28/2009?


Nu a aparut nici prevedere asemanatoare cu OUG nr.28/2009 , pana in prezent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demersuri pentru somaj tehnic RAD NICOLETA RAD NICOLETA Buna ziua ! Doresc sa ma informez care sunt pasii ce trebuie urmati pentru ca un angajat sa poata fi trimis in somaj tehnic , care dintre declaratii lunare ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj tehnic in 2010 D-ANA D-ANA Incepand cu 01 ian 2010 mai este valabila neimpozitarea indemnizatiei de somaj tehnic (90 zile calend)? In baza carei legi? Multumesc. (vezi toată discuția)
Somaj tehnic ContSters73283 ContSters73283 Sunt in somaj tehnic din 1 octombrie 2009 pana la 31 martie 2010.Angajatorul mai poate mari durata somajului tehnic? Daca intru in somaj cum se calculeaza ... (vezi toată discuția)