Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 28/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 28/2009

Mai pot beneficia ca societate de facilitatile aceastei ord in perioada dec 2009 , ian si febr 2010?
Decizia de suspendare a c.i.m., in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun., poate sa fie colectiva sau individuala.
freeelis a scris:

Decizia de suspendare a c.i.m., in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun., poate sa fie colectiva sau individuala.

Dac a durata suspendarii este identica pentru tot personalul, nu vad de ce sa nu fie colectiva decizia. Pentru CAS si somaj, nu trebuie sa faceti nici un alt document decat declaratiile lunare in care exista optiunea pentru somaj tehnic si fiecare persoana in acest fel va fi evidentiata in baza lor de date.
Multumesc d-lor Freeeelis si Gabi

Deciziile mi s-au cerut sa fie atat una colectiva cat si individuale, mi se pare normal, prevederea opereaza ptr.fiecare angajat afectat de decizia initiala, se pune la dosarul angajatului existent in arhiva ITM. (parerea mea...)

Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca trebuie anuntat ITM-ul desi in lege nu specifica nicaieri. Eu nu inteleg de ce se procedeaza asa si de ce aceasta procedura nu este adusa la cunostinta angajatorilor oficial prin normele de aplicare a OUG28/2009, care nu specifica nimik in acest sens....un vid legislativ ca muuuulte altele...
Doina Elena, Consultant resurse umane
stie cineva daca a aparut in/pentru anul 2010 un act normativ "gen" oug 28/2009?
SebastianSorin, utilizator
SebastianSorin a scris:

stie cineva daca a aparut in 2010 un act normativ "gen" oug 28/2009?

Nu a aparut nici prevedere asemanatoare cu OUG nr.28/2009 , pana in prezent.