Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa complementară
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa complementară

Bună ziua AvocatNet, am o întrebare mai serioasa, am primit o pedeapsa cu 3 ani de executare pentru ucidere din culpa (art 192), m-am liberat condiționat. Și am și pedeapsa complementară, interzicerea dreptului de a conduce pe o perioada de doi ani. Am înțeles ca se cumulează restul de pedeapsa cu acești doi ani. Exista posibilitatea de a mai scădea din interdicție? Orice alternativa.
Va mulțumesc anticipat!
ionut196, utilizator
Nu aveti posibilitatea.
Buna seara! Pe durata termenului de supraveghere, adica pana la implinirea duratei pedepsei pe care o "executati" in libertate, se executa pedeapsa accesorie a interzicerii exercitarii dreptului de a conduce, urmand ca la implinirea pedepsei principale sa inceapa sa fie executata pedeapsa complementara a interzicerii exercitarii acestui drept. Probabil ca asta vi s-a spus ca "se cumuleaza".