Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Intrebare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Intrebare

Bună ziua, am avut un accident rutier la jumătatea anului 2015, fiind în stare de ebrietate. Au fost patru capete de acuzare: ucidere din culpa, vătămare corporala din culpa, conducere sub influenta băuturilor alcoolice, fuga de la locul accidentului. Am fost condamnat la 6,4 ani cu executare și pedeapsa complementara interzicerea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioada de 3 ani. Am executat 3,1 ani și m-am eliberat condiționat cu probațiune. Întrebarea este când anume o sa mai pot da pentru permis?
Va mulțumesc mult!
Buna ziua,

Executarea pedepsei complementare incepe dupa ce se considera executata pedeapsa principala.

Art. 68 Cod Penal
(1) Executarea pedepsei interzicerii exercitării unor drepturi începe:

c) după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate.
Va mulțumesc!