Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vânzare masina
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vânzare masina

Daca eu am vândut o mașină în urma cu 2 luni și știu sigur ca respectivu nu a trecut-o pe el, specific sa vândut cu contract de vânzare cu fiscal pe loc și pe certificat cu mențiunea înstrăinat către și la data x, eu pot sa ma aștept la amenzi? ȘI CE AR FI DE FĂCUT? Multumesc
In primul rand sa o radiati din rolul fiscal. In al doilea rand, puteti trimite la CNAIR o copie a contractului pentru a nu primi amenzi pentru rovinieta/camere radar.
Conform dispozitii in vigoare procedura de inmatriculare bun mobil prevede 2 termene,respectiv 30 de zile de la achizitie la autoritatea fiscala teritoriala si de 90 de zile la SPR evidenta auto
Deci,daca au trecut 2 luni,cumparatorul se afla in interiorul termenului legal prevazut
ca masura de siguranta informati oficial CNAIR si SPR evidenta auto ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost tranzactionata la data yyy numitului zzz