avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vânzare masina
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vânzare masina

Daca eu am vândut o mașină în urma cu 2 luni și știu sigur ca respectivu nu a trecut-o pe el, specific sa vândut cu contract de vânzare cu fiscal pe loc și pe certificat cu mențiunea înstrăinat către și la data x, eu pot sa ma aștept la amenzi? ȘI CE AR FI DE FĂCUT? Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:44, 10 Ianuarie 2020
In primul rand sa o radiati din rolul fiscal. In al doilea rand, puteti trimite la CNAIR o copie a contractului pentru a nu primi amenzi pentru rovinieta/camere radar.
Conform dispozitii in vigoare procedura de inmatriculare bun mobil prevede 2 termene,respectiv 30 de zile de la achizitie la autoritatea fiscala teritoriala si de 90 de zile la SPR evidenta auto
Deci,daca au trecut 2 luni,cumparatorul se afla in interiorul termenului legal prevazut
ca masura de siguranta informati oficial CNAIR si SPR evidenta auto ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost tranzactionata la data yyy numitului zzz

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta Banu gabriel Banu gabriel Salut,primesc amenzi de rovinieta cu toate ca am vandut masina,ce e de facut? (vezi toată discuția)
Masina vanduta Clauddu Clauddu Buna ! am si eu o intrebare.. anul trecut am vandut masina si am uitat sa trec instrainat pe talon...si acum am primit o gramada de amenzi de circulatie ... (vezi toată discuția)
Radiere auto LidiaStoicu LidiaStoicu Imi puteti da un exemplu de cerere pentru radierea unui autoturism din circulatie? Am vandut acum 4 ani un autoturism,am facut contract,actele originale le-am ... (vezi toată discuția)