Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Renuntare la creanta
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Renuntare la creanta

La o societate IMM contul 4551 se poate inchide pe baza unei decizii a asociatului unic, in care stabileste ca renunta la creanta lui fata de societate. In contabilitate, aceasta operatiune se va inregistra prin nota contabila 4551 = 7588?
george-neagu, moderator
Este corect din punct de vedere contabil.

Decizia asociatului unic este document justificativ si o datorie neplatita se inregistreaza ca venit.
Multumesc.