Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita decedat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita decedat

cumnatul meu este mort din 2014. in 2016 a fost deschis un dosar civil urmat de o executare silita. este normal ca o persoana sa fie judecata si executata la 1 an si ceva de la deces?ce se poate face ?
matachesimona, utilizator
Buna seara,
Contestati, daca sunteti interesat, acea executare.
daca nu sunteti interesat atunci trimiteti executorului o copie de pe actul de deces si solicitati-ii sa se duca dupa cumnat sa-i ceara banii1
in urma lui a ramas o fetita si imi este teama ca ea sa nu suporte dintr-o simpla eroare sau neatentie consecintele.mai pot face contestatie acum dupa atat timp. abia acum am reusit sa obtinem tutela ei si asteptam redactarea hotararii
A rămas bunuri moștenire după el`? Dacă da, pot fi executate bunurile pentru acoperirea creanței.
Prescripția intervine abia după 3 ani.