avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... E legal ca un vicepresedinte de sectie de votare sa se ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

E legal ca un vicepresedinte de sectie de votare sa se deplaseze de la o sectie la alta dupa buletine de vot, daca e neinsotita?

este voie ca un vicepresedinte dintr-o sectie de votare speciala sa se deplaseze de la o sectie de votare speciala dupa buletine de vot , numai cu un membru dintr-o sectie??
distanta dintre sectii este de sub 500 metri, deplasarea s-a facut pe jos fara un membru de paza
noi cetatenii am intrebat pe acest vicepresedinte si tot noi am fost legitimati si s-a facut plingere penala pentru ca am adus injurii si agresiune verbala, lucru ce nu este adevarat
Cum adica sa se deplaseze dupa buletine de vot?........le-a terminat pe acelea din propria sectie?
E vorba de o sectie speciala?
Oricum trebuia sa se deplaseze in acest scop numai insotita de jandarm sau politist.
Normal, a venit cu buletine deja stampilate!
Asta era si scopul!
Faceti plangere penala impotriva lui!
[ link extern ]
Aveti legea electorala mai sus! este ilegal ca presedintele/vicepresedintele sectiei de votare sa ia buletine de vot de la alta sectie de votare!
Achiesez la punctul de vedere al doamnei avocat Margareta Stanciu! Plangere penala impotriva vicepresedintelui si solicitare la BEC pentru anularea tuturor buletinelor de vot respective!
MOLNAR MARCEL a scris:

este voie ca un vicepresedinte dintr-o sectie de votare speciala sa se deplaseze de la o sectie de votare speciala dupa buletine de vot , numai cu un membru dintr-o sectie??
distanta dintre sectii este de sub 500 metri, deplasarea s-a facut pe jos fara un membru de paza
noi cetatenii am intrebat pe acest vicepresedinte si tot noi am fost legitimati si s-a facut plingere penala pentru ca am adus injurii si agresiune verbala, lucru ce nu este adevarat


Unde s-a intamplat asta ? :stunned:
Aveti probe ?
da este vorba despre 2 sectii speciale
si in data de 22 noiembrie si in 6 decembrie au circulat de la o sectie speciala la alta, distanta cca 500 m, au dus buletine de vot
dar nu au fost insotiti de politisti sau jandarmi
noi am sesizat politia, dar nu au luat nico masura, au spus ca este voie
sa duca buletine daca la o sectie s-au terminat

Alte discuții în legătură

Votare adelaistrati adelaistrati fiul meu, major d.p.d.v. varsta(28 de ani) este ersoana cu grad de handicap nr.1, am tutela sa de la primarie. Cum procedez ca sa pot si vota in numele lui ... (vezi toată discuția)
Cerere urna mobila danieljr danieljr buna ziua, pentru o persoana cu handicap grav(netransportabila), care e procedura ce trebuie urmata pentru putea solicita urna mobila. Ce cerere trebuie ... (vezi toată discuția)