Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nerespectarea preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nerespectarea preavizului

Salut am contract determinat pe 3 luni dupa 2 luni am venit sa imi dau demisia ma obliga sa stau 20 de zile in preaviz evident fiind studenta nu il voi respecta pentru ca nu pot chiar nu pot(desi mi s-a spus ca pot sa imi dau la zi cand le-am spus nu au negat dar nici nu au zis nimic,de altfel imi scrie ca c. e determinat pe perioada 15.oct2019-15 februarie 2019 (gresita data)).La fel prietenul meu are contract nedeterminat si el si-a dat demisia pt ca urmeaza sa plece in strainatate logic nici el nu isi respecta preavizu pentru ca nu au vrut sa fie de acord in conditile in care altor 2 persoane le-a renuntat la preaviz inainte cu o saptamana.Care pot sa fie sanctiunile inafara de desfacerea contractului disciplinar.Le-am scris demisile dar nu ne-au dat nimic sa semnam.
Mela1234, utilizator
Nerespectarea de catre angajatul demisionar a termenului de preaviz poate atrage raspunderea disciplinara a salariatului sau chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.