Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare prestari servicii

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuenti in care ordin (lege) scrie ca prestatorul de servicii este obligat sa emita factura strict in luna in care a prestat serviciul respectiv.

Va multumesc

Cu respect,
Andreea
ART. 155

Facturarea

(1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.

Acestea sint prevederile codului fiscal !
Deci nu strict in luna in care a prestat serviciul respectiv!
Si nici " dupa 15 zile lucratoare " asa cum multi spun !
Cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare ....
ContSters109653, utilizator
Multumesc din suflet, asa stiam si eu, dar am preferat sa intreb, ca sa nu isc discutii degeaba. Mii de multumiri!
Andreea