Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... .mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

.mostenire

Buna ziua am si eu o intrebare:Sunt divortata am o fata .Fostul.meu sot sa recasatorit si are un baiat.Duoa moarta soacrilor nei fata mea are dreptul la mostenire? Ce ar trenul sa fac ?
Buna ziua,
Dupa moartea fostilor socri, are dreptul la mostenire fiul lor, adica fostul sot al dvs.
Fata il mosteneste pe tata, adica pe fostul sot, la decesul acestuia.
Da, are.
Dacă fostul soț decedeaza înaintea ambilor sai părinți, la moștenire vin direct fiica dvs si fratele vitreg.
Dacă fostul soț decedeaza după ambii sai părinți și nu va înstrăina in timpul vietii imobilul/imobilele mostenite, la moartea acestuia va fi moștenit de fiica și fiu.