Forum Discuţii juridice Executare silită clauze contract de imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

clauze contract de imprumut

Am incheiat la notariat un contract de imprumut prin care am imprumutat unui prieten o suma de bani si pe care urma sa mi-o inapoieze prin plata unor rate lunare la o data stabilita in contract. In contract este mentionat ca prezentul contract devine titlu executoriu imprumutatorul putind trece la executarea silita asupra bunurilor mobile si imobile fara indeplinirea altor formalitati de punere in intirziere. Acum refuza sa i-mi mai dea acesti bani. Il pot executa silit pentru intreaga suma imprumutata sau doar pentru suma pe care mi-o datoreaza pina la aceasta data? cine suporta cheltuielile executarii silite?
Daca aveti in contract o clauza care spune ca neplata unei rate duce la rezilierea contractului anticipat, atunci puteti. In caz contrar doar pentru suma certa lichida si exigibila (ajunsa la scadenta).
Cheltuielile de executare sunt in sarcina debitorului dar mai intai trebuie avansate de d-vostra. Atunci cand mergeti cu titlul executoriu la executorul judecatoresc acesta va percepe un onorariu si taxele. Cand debitorul va fi somat sa plateasca sau instaiintat se for include si aceste sume.
Verificati mai inati daca aveti ce executa acum pentru ca altfel cheluielile
de executare sunt bani pierduti.