Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carnet conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carnet conducere

Buna ziua .Fiul meu lucrează în Austria cu forme legale ( rezident)și vrea să își ia carnetul...poate sa l ia în tara!? Noi am înțeles de la niste prieteni..că trebuie să l ia acolo...că atîta timp cat este rezident în Austria..Nu știm cum să procedăm..Aștept răspuns..Va mulțumim...
Dacă are rezidența în Austria se supune legilor din această țară și, pe cale de consecință, examenul pentru obținerea permisului de conducere îl va susține în Austria.
ing. Ioan Ciobanu