Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PV contraventie emis pe data din viitor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PV contraventie emis pe data din viitor

Am primit o amenda de circulatie pentru nepurtarea centurii de siguranta. PV contraventie este emisa pentru o data din viitor (06.12.2020), precum si, conform PV, fapta s-a consumat la data respectiva, in 6 decembrie 2020. Voi depune contestatie in instanta. Sa achit anterior jumatatea din amenda? Echipajul de politie nu era dotat cu echipament de inregistrare video. Multumesc!
Cum adică era emis pentru o dată din viitor. Detaliați puțin.
Procesul verbal este "incheiat astazi : ziua 06 luna 12 anul 2020", iar fapta s-a comis, conform acestui PV in "ziua 06 luna 12 anul 2020" Deci, totul "s-a intamplat in viitor". Asa scrie in procesul verbal!
gabrielli68, utilizator
Aveti ceva sanse.
Se poate interpreta că este vorba despre o eroare materială. Coroborat cu raportul agentului constatator va rezulta această situație.
Se complica situatia: nu am reusit sa achit jumatatea amenzii, pentru ca pe PV de contraventie nu exista o data valida!