Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz eliberare adeverinta asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz eliberare adeverinta asociatie proprietari

Buna seara.
Ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie.
Cu 6 ani in urma am depus la ADP Sector 2 cerere pentru a mi se aloca un loc de parcare.
In sfarsit dupa 6 ani mi s-a aprobat, insa mi-au solicitat adeverinta cum ca locuiesc acolo.
Eu intre timp m-am maritat si m-am mutat insa buletinul si masina le am tot la acea adresa, unde am locuit de altfel. (este casa bunicii mele).
Mai merg pe acolo ocazional, am fost scoasa de la intretinere
Am solicitat aceasta adeverința, ba chiar le-am spus sa ma adauge la intretinere daca asta este problema, insa tot nu vor sa mi-o dea.
Mentionez ca nu am nicio viza de flotant sau altceva. Atat buletinul cat si talonul sunt pe acea adresa din 2012.
Se poate face ceva?
Atat timp cat documentele dv de identitate si ale vehiculului coincid cu adresa unde solicitati alocare contract de concesiune loc de parcare,legal presedintele de asociatie are obligatia sa elibereze adeverinta
Probabil ca refuzul presedintelui este motivat de realitatea ca dv nu locuiti efectiv in condominiu,
Asta intreb, daca mai adaug o persoana la intretinere de exemplu, mai are dreptul sa refuze?
Dvs sustineti mai sus ca "m-am mutat" și "am locuit", lucruri pe care le cunoaste si presedintele.

Declaratia solicitata de PS2 din partea asociatiei e de forma: "Prin prezenta asociaţia de proprietari bloc........situat la adresa poştală str...... nr. .... confirmă prin reprezentanţii săi împuterniciţi faptul că Domnul/Doamna ....... locuieşte efectiv în imobilul indicat mai sus la data completării prezentei cereri."

Presedintele nu putea declara ca "locuiti efectiv", daca dvs nu locuiti acolo.
Sigur ca va trebui sa notificati asociatia ca locuiti acolo (dvs, nu "o persoana") ca fara asta sigur nu primiti hartoaga. Termenul e de 10 zile de la data mutarii, decai maine ati putea mentiona in notificare ca locuiti din 5 ian. Dupa aia mai vedeti cum faceti sa locuiti acolo mai mult sau mai putin efectiv si mai treceti pe presedinte.
Vedeti ce mare in parcare este o asociatie de proprietari?

Situatia, eu o vad din punctul de vedere al administratorului care intocmeste adeverinta - suntem pusi in situatia in care asociatia trebuie sa elibereze o adeverinta ca omul are act de identitate, ba ca este si proprietar la adresa.... Sa mori de ras nu alta - dar asta este la noi. Nu stiu daca prin alte parti este altfel...
Si ar mai fi o chestiune: cei de la primarii sau consiliile locale, cei care se ocupa de aceste chestiuni, baga in ecuatie asociatiile de locatari / proprietari fara sa le puna in vedere oficial ca asa ar fi procedura aprobata in cons. local...
Va spun din experienta ca asa se intampla si la noi - vin oamenii si solicita adeverinta ca locuiesc in parohie, cand de fapt omul are acte cu adresa de resedinta, cat si actele automobilului, etc....