Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedarea sau vânzarea unei parti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedarea sau vânzarea unei parti

Bună ziua, suntem 4 frați moștenitori. S-a stabilit ca fiecare avem 1/4 din imobil. Unul dintre frați vrea sa îmi dea partea lui. Se poate face acest lucru la un notar? Cum se procedează prin vânzare sau donație? Menționez ca nu am făcut ieșirea din indiviziune.
Se face numai la notar.
Depinde de intentia dvs.
Daca ii achitati fratelui o suma, incheiati un contract de vanzare.
Daca nu, incheiati un contract de donatie.
Buna ziua,
Da, se poate face la notar fie prin contract de vanzare cumparare fie prin donatie.
Stimate domn ,

Fiecare detine o cota -parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.

Aceasta, odata determinata, poate fi instrainata.

Nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune , prin imparteala.

Asdar, cota-parte poate fi instrainata, prin vanzare, respectiv donatie.

Dumneavoastra alegeti modalitatea de transfer a dreptului de proprietate.

Trebuie, insa, sa detineti cadastru si intabulare.

Numai daca detineti cadastru si intabulare poate opera transferul dreptului de proprietate.

Puteti fi consiliat de un avocat, in etapa transferului dreptului de proprietate, pe cale notariala.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Da, se poate face la notar fie prin contract de vanzare cumparare fie prin donatie.

Bună ziua, dacă cadastrul făcut nu mai corespunde cu schema actuala se mai poate? Am înțeles ca trebuie sa ma duc la financiar sa depun o cerere de întrare în legalitate. Ce amenda se ia în acesc caz dacă ma duc de bunăvoie? Trebuie sa mai fac odată cadastrul? Cadastrul v-a costa ca prima data? Sau putem face pe cadastru care îl avem? Mulțumesc foarte mult!!
Daca ati dezbatut succesiunea si aveti un certificat de mostenitor, sunteti in legalitate si acum.
Doar ca pana la partaj, toti 4 sunteti coproprietari. Daca au intevenit modificari in situatia faptica a imobilului, da, trebuie reactualizata documentatia cadastrala.