avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedarea sau vânzarea unei parti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedarea sau vânzarea unei parti

Bună ziua, suntem 4 frați moștenitori. S-a stabilit ca fiecare avem 1/4 din imobil. Unul dintre frați vrea sa îmi dea partea lui. Se poate face acest lucru la un notar? Cum se procedează prin vânzare sau donație? Menționez ca nu am făcut ieșirea din indiviziune.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:07, 17 Ianuarie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se face numai la notar.
Depinde de intentia dvs.
Daca ii achitati fratelui o suma, incheiati un contract de vanzare.
Daca nu, incheiati un contract de donatie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Da, se poate face la notar fie prin contract de vanzare cumparare fie prin donatie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domn ,

Fiecare detine o cota -parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.

Aceasta, odata determinata, poate fi instrainata.

Nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune , prin imparteala.

Asdar, cota-parte poate fi instrainata, prin vanzare, respectiv donatie.

Dumneavoastra alegeti modalitatea de transfer a dreptului de proprietate.

Trebuie, insa, sa detineti cadastru si intabulare.


Numai daca detineti cadastru si intabulare poate opera transferul dreptului de proprietate.


Puteti fi consiliat de un avocat, in etapa transferului dreptului de proprietate, pe cale notariala.



Succes.

Ultima modificare: Miercuri, 15 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Da, se poate face la notar fie prin contract de vanzare cumparare fie prin donatie.

Bună ziua, dacă cadastrul făcut nu mai corespunde cu schema actuala se mai poate? Am înțeles ca trebuie sa ma duc la financiar sa depun o cerere de întrare în legalitate. Ce amenda se ia în acesc caz dacă ma duc de bunăvoie? Trebuie sa mai fac odată cadastrul? Cadastrul v-a costa ca prima data? Sau putem face pe cadastru care îl avem? Mulțumesc foarte mult!!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati dezbatut succesiunea si aveti un certificat de mostenitor, sunteti in legalitate si acum.
Doar ca pana la partaj, toti 4 sunteti coproprietari. Daca au intevenit modificari in situatia faptica a imobilului, da, trebuie reactualizata documentatia cadastrala.

Alte discuții în legătură

Vanzare teren cu coproprietari BALINT ELENA BALINT ELENA Buna ziua, Detin in proprietate, impreuna cu fratele meu, o suprafata de teren agricol extravilan, aflat in arenda la o societate agricola. Documentul de ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren gigelas gigelas Buna ziua, Bunicul meu,inainte de deces,a facut testament pentru terenul ce l-a avut,mamei mele si unei surori a mea. Este vorba de un teren in indiviziune si ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare intre mostenitori fara cadastru facut atitirisca atitirisca Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri. Situatia este urmatoarea: Tatal meu avea 3 frati(un frate si doua surori). La mortea ... (vezi toată discuția)