Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE TEREN CU COPROPRIETARI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE TEREN CU COPROPRIETARI

Buna ziua,
Detin in proprietate, impreuna cu fratele meu, o suprafata de teren agricol extravilan, aflat in arenda la o societate agricola.
Documentul de proprietate este un act de mostenitor prin care terenul este impartit la 1/2 , pentru mine si fratele meu.
Detin documente cadastrale pentru toata suprafata.
Fratele meu vrea sa-si vanda partea adica 1/2 din teren.
Se poate face vanzarea fara iesirea din indiviziune?
Pot sa fac iesirea din indiviziune si intabularea pe numele meu a terenului ce-mi apartine, dupa vanzarea partii fratelui meu?
Multumesc
Se poate face vanzarea fara iesire din indiviziune si veti ramane in devalmasie cu cel care cumpara.

Veti face iesirea din indiviziune cu cel care cumpara.

Este recomandat sa faceti iesirea din indiviziune cu fratele dvs., puteti avea surpriza ca cel care va cumpara sa nu ii convina termenii iesirii din indiviziune, de ex. vecinatatile, si atunci veti ajunge in instanta ptr iesirea din indiviziune., adica costuri suplimentare, expertize, etc.
Cota -parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi instrainata.

Detineti cadastru si intabulare.

Prin urmare, poate opera transferul dreptului de proprietate.

Nu este necesara sistarea starii de coproprietate prin indiviziune.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat