avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE TEREN CU COPROPRIETARI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE TEREN CU COPROPRIETARI

Buna ziua,
Detin in proprietate, impreuna cu fratele meu, o suprafata de teren agricol extravilan, aflat in arenda la o societate agricola.
Documentul de proprietate este un act de mostenitor prin care terenul este impartit la 1/2 , pentru mine si fratele meu.
Detin documente cadastrale pentru toata suprafata.
Fratele meu vrea sa-si vanda partea adica 1/2 din teren.
Se poate face vanzarea fara iesirea din indiviziune?
Pot sa fac iesirea din indiviziune si intabularea pe numele meu a terenului ce-mi apartine, dupa vanzarea partii fratelui meu?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 08:40, 31 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate face vanzarea fara iesire din indiviziune si veti ramane in devalmasie cu cel care cumpara.

Veti face iesirea din indiviziune cu cel care cumpara.

Este recomandat sa faceti iesirea din indiviziune cu fratele dvs., puteti avea surpriza ca cel care va cumpara sa nu ii convina termenii iesirii din indiviziune, de ex. vecinatatile, si atunci veti ajunge in instanta ptr iesirea din indiviziune., adica costuri suplimentare, expertize, etc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cota -parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi instrainata.


Detineti cadastru si intabulare.

Prin urmare, poate opera transferul dreptului de proprietate.

Nu este necesara sistarea starii de coproprietate prin indiviziune.

Ultima modificare: Miercuri, 31 Octombrie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren agricol cu coproprietari BALINT ELENA BALINT ELENA Buna ziua, Detin in proprietate, impreuna cu fratele meu, o suprafata de teren agricol extravilan, aflat in arenda la o societate agricola. Documentul de ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare teren rodikaconstantin rodikaconstantin buna ziua, am in proprietate un teren cu constructie, insa terenul face parte dintr-un lot mai mare, vecinul meu fiind fratele. Fiecare are acte de vanzare ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren arabil in conditiile unui titlu de proprietate comun MagdalenaMariaGrosu MagdalenaMariaGrosu Trei frati au 12 ha teren arabil, fiecare cate 4 ha, dar titlul de proprietate este comun. Fiecare frate are in schimb un certificat individual de intrare in ... (vezi toată discuția)