Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TVA

Buna ziua,

Am infiintat firma ca platitoare de TVA. Ulterior mi-am dat seama ca nu depasesc plafonul de 2.000.000.000 lei anual cifra de afaceri. Pot sa solicit "de-inregistrarea" ca platitor de TVA? Ce se intimpla daca pina la urma depasesc plafonul anual?

Multumesc
:(( Din pacate nu mai exista cale de intoarcere. O firma neplatitoare tva poate deveni platitoare la cerere sau prin depasirea plafonului, dar o firma platitoare nu mai poate deveni neplatitoare. Singura varianta ar putea fi infiintarea unei societati noi.