Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Bună ziua. Firma la care lucrez se închide și ne baga în preaviz. Vreau sa va întreb pe zi câte ore trebuie sa stau la munca pana la finalizarea preavizului 4 sau 8? Mulțumesc
Buna ziua,
Trebuie sa stati cate ore/zi aveti stipulat in contractul de munca
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.