Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrezinerea la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrezinerea la bloc

Mama a depus cerere de scoatere de la intretinere pe termen lung fiind plecata din tara la sora mea dar cu toate acestea plata intretinerii este ca la un apartament unde locuieste o persoana. Este normal ? Ce si cat ar trebui sa plateasca.
Daca nu locuieste nimeni in apartament, va plati numai cheltuielile pe cota parte. Adica salarii administratie,curatenie...sunt destule.
Cheltuielile asociației de proprietari, conform art. 75 din L 196/2018, sunt:
(1) Cheltuielile asociației de proprietari sunt cheltuieli legate de exploatarea, repararea sau
întreținerea proprietății comune și cheltuielile pentru asigurarea serviciilor de care beneficiază
proprietarii și care nu sunt facturate individual către proprietățile individuale.
(2) Cheltuielile asociațiilor de proprietari, în funcție de modul de calcul și de criteriile de
repartizare pe proprietăți individuale, sunt următoarele:
a) cheltuieli pe număr de persoane care locuiesc sau desfășoară activități în proprietăți
individuale;
b) cheltuieli pe consumuri individuale;
c) cheltuieli pe cota-parte indiviză, în funcție de suprafața utilă a proprietății individuale;
d) cheltuieli pe beneficiari, aferente serviciilor individuale ale proprietarilor, dar gestionate
financiar prin intermediul asociației de proprietari;
e) cheltuieli pe consumatori tehnici;
f) cheltuieli de altă natură.

Deci, in urma unei cereri si declaratii ca in apartament nu locuieste nicio persoana, singurele cheltuieli care se pot exclude de la plata sunt cele de la (2) litera b.
Nu veti plati de ex:
-in primul rand (si cel mai intalnit caz) cheltuieli cu energia electrica consumata (iluminat spatii comune/energie lift);
-nu veti plati nici apa (si pierderi apa), atat timp cat apometrul respectivului apartament este inchis; Am mentionat asta doar ca un exemplu, nu ca ar fi ceva care se plateste in mod normal in categoria mai sus mentionata; acestea ar trebui sa fie incluse intotdeauna in categoria cheltuielilor pe consumuri individuale dar deoarece sunt fel si fel de cazuri in unele locuri (cum ar fi de ex. platile de tip pausal) am adus vorba.
-daca incalzirea apt. este de tip centralizata, in functie de diversi factori, veti putea avea si pt aceasta de platit posibile sume.
-nu veti plati nici taxele pt gunoi (daca acestea se platesc cumva firmei de salubrizare prin intermediul asociatiei).
Depinde si de la caz la caz.
Si e posibil sa mai fi omis unele.

Insa veti plati alte cheltuieli, precum (exemplific):
-cota parte din diverse salarii (administrare, cenzorat, paza daca este cazul, etc);
-curatenie
-abonament mentenanta lift/lifturi
-diverse fonduri posibile (reparatii, modernizare)
-incalzire spatii comune (unde este cazul)
-diverse interventii posibile
-diverse alte lucruri /cheltuieli posibile
Proprietarul daca detine aparate individuale de contorizat consum utilitati,in cazul in care apartamentul nu este locuit,detine obligatia legala sa achite lunar c/v cote parti comune