Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la volan

Buna ziua la data de 19.12.2019 am fost prins baut la volan iar la proba cu aparatul etilotest a iesit 0,73 alcool pur in aer iar la probele de sânge au iesit 1,9 si a doua proba 1,7 as dori sa stiu ce ma asteapta , fiind la prima abatere cu permisul obtinut de peste 24 ani si fara accidente rutiere ,si as mai avea o intrebare este necesar sa-mi angajez un avocat ?
Alcoolemie foarte mare, va puteti astepta sa fiti trimis in judecata si condamnat.
In functie de situatia de fapt, se va efectua expertiza privind calculul retroactiv al alcoolemiei.
Incercati sa va angajati avocat si sa stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
Aveti idee cati ani poate anula permisul la aceasta alcolemie si daca se mai poate scade din pedeapsa ?
În caz de condamnare permisul de conducere se anulează.
In cazul condamnarii, anularea permisului este definitiva, aveti dreptul dupa 1 an de zile de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare sa sustineti examen pentru un nou permis.