Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Se impoziteaza tichetele cadou?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Se impoziteaza tichetele cadou?

Tichetele cadou acordate din venituri proprii de o institutie publica se impoziteaza? Daca da care sunt prevederile legale si cum se calculeaza si inregistreaza impozitul? Apare pe statul de plata?
@gamalie:
buna ziua
Sunt o voce care sustine in continuare calculul tuturor contributiilor :) daca stiti o cale legala de a evita plata tuturor contributiilor v-as ramane indatorat daca ne-ati impartasi si noua cum anume putem sa facem niste economii.

Ma vad nevoit sa corectez afirmatia dvs (cel putin ultima parte):
Cat despre ticheltele acordate in limita prevazuta de art. 55, ele se inregistraza in conturile de ajutoare sociale, in limita a 2% calculat la fondul de salarii; daca o depasiti atunci revenim la statul de plata.

Daca suma acestor ajutoare depaseste limita a 2 % din fondul de salarii, asta nu inseamna ca aceste se vor impozita ci doar ca sumele care depasesc aceasta limita sunt cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pe profit (unde e cazul ;) )
mihai_u, utilizator
Dupa cum am scris in mesajul anterior, ma abtin sa spun ca se calculeaza sau nu alte contributii in afara de sanatate pentru aceste tichete cadou; in cazul sanatatii legea este clara. In cazul celorlalte contributii, mie personal, nu mi se pare la fel de limpede.
Cat priveste cota de 2%, aveti dreptate, ma gandeam la depasirea limitei de 150 ron.