Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru depășire viteză
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru depășire viteză

In cat timp trebuie sa vina acasă o amendă daca ai fost surprins de radar ?
Buna seara,
Oricand dar daca vine peste termenul de 2 luni de la savarsirea contraventiei atunci puteti sa atacati PV ca tardiv comunicat!
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Oricand dar daca vine peste termenul de 2 luni de la savarsirea contraventiei atunci puteti sa atacati PV ca tardiv comunicat!

Nu este corect ce sustineti, depinde cand e intocmit PV.
Conf. OG 2/2001, aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat