Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Toaleta angajati
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Toaleta angajati

Buna ziua, lucrez la o casa de pariuri si recent au decis sa lasam liber accesul la toaleta, clientilor din agentie. Exista vreo lege care prevede ca ar trebui sa existe grup sanitar separat pentru angajati? Mentionez ca in spatiul respectiv exista doar un grup sanitar, iar eu lucrez o zi cu o zi pentru 12 ore. Nu pot concepe sa impart acelasi grup sanitar cu clientii agentiei! Este normal asa ceva?
Cerintele minime de securitate si sanatate in munca pentru locul de munca aprobate cu HG nr. 1091/ 2006 mentioneaza in anexa:
-18.3. Cabine de WC-uri si chiuvete
In apropierea posturilor de lucru, a incaperilor de odihna, a vestiarelor si a salilor de dusuri sau chiuvete, lucratorii trebuie sa dispuna de locuri speciale, dotate cu un numar suficient de WC-uri si de chiuvete.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea
separata a acestora.