Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Urmeaza sa obtinem autorizatia de la DSP.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Urmeaza sa obtinem autorizatia de la DSP.

Buna ziua!
Am infintat un cabinet de kinetoterapie si urmeaza sa obtinem autorizatia de la DSP. Intrebarea mea este daca exista necesitatea unui grup sanitar separat pentru personal? Momentan avem unul singur , comun, personal si pacienti. In legea care reglementeaza dotarile obligatori ale cabibetului/salii de kinetoterapie nu este specificat acest aspect.
Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
HG nr. 1091/ 2006 Cerinte minime de securitate si sanatate pentru locul de munca mentioneaza in anexa 1
18.3. Cabine de WC-uri si chiuvete
In apropierea posturilor de lucru, a incaperilor de odihna, a vestiarelor si a salilor de dusuri sau chiuvete, lucratorii trebuie sa dispuna de locuri speciale, dotate cu un numar suficient de WC-uri si de chiuvete.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea separata a acestora.