Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru cresterea copilului

Buna ziua. Referitor la concediul de crestere a copilului, as dori sa stiu cum se calculează, daca inainte se as si pentru concediul de risc maternal de 120 zile. Care vor fi cele 6 luni din care se va calcula: cele anterioare concediului de risc maternal, sau ultimele 6 luni calendaristice, care includ si cele 120 zile de risc plus maternitate? Va multumesc.
Buna ziua,
In calculul indemnizatiei pentru Concediu Crestere Copil-CCC- intra toate veniturile dvs. impozabile, adica si cele din concediul de risc maternal si/sau concediu maternal.
Cuantumul indemnizatiei pentru CCC poate fi mai mic..., datorita acestor concedii.
Ionut.ion, utilizator
Pentru indemnizatia CCC : se ia in calcul toate veniturile nete realizate in cele 12 luni eligibile pentru CCC.