Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer bunuri asociat unic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer bunuri asociat unic

Buna ziua,

In cazul unui srl cu asociat unic, din profitul firmei s-a achizitionat un imobil. La dizolvarea firmei, imobilul revine asociatului? Mai trebuie platite alte taxe?
Trebuie sa vedeti care e regimul TVA la transfer si impozitul pe venitul din lichidare.

Cod fiscal:

Venitul impozabil realizat din lichidarea unei persoane juridice reprezintă excedentul distribuțiilor în bani sau în natură peste aportul la capitalul social al persoanei fizice beneficiare. Se consideră venituri din lichidarea unei persoane juridice, din punct de vedere fiscal, și veniturile obținute în cazul reducerii capitalului social, potrivit legii, altele decât cele primite ca urmare a restituirii cotei-părți din aporturi. Venitul impozabil reprezintă diferența între distribuțiile în bani sau în natură efectuate peste valoarea fiscală a titlurilor de valoare.