Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale active de pe firma dizolvata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

active de pe firma dizolvata

buna ziua,
va rog frumos spuneti-mi ce se intimpla cu activele unei firme - cladiri si terenuri (firma are un singur asociat si administrator) daca se cere dizolvarea / desfiintarea ei. cum se pot trece toate acestea pe numele asociatului ? si, la ce valoare ?
firma nu are datorii nici la stat, nici catre alte persoane juridice sau fizice.
multumesc
In decizia asociatului unic de dizolvare - lichidare se va inscrie ce se va intampla cu acestea, respectiv ca vor fi atribuite asociatului unic.
In a doua decizie a asociatului unic (cea din etapa a II-a de aprobare a bilantului de lichidare), se va nominaliza fiecare activ si se va mentiona ca sunt atribuite asociatului unic.
Valoarea va fi cea de inventar.
veti avea de platit impozit de 16% reprezentand venituri din lichidarea unei persoane juridice. Baza de calcul o reprezinta excedentul in bani sau natura peste aportul la capitalul social. De asemenea, daca s-a dedus TVA pentru acele bunuri, se va plati si tva (autofacturare)