avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua ,imi puteti si mie la ce consecințe ma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua ,imi puteti si mie la ce consecințe ma incadrez ?

In seara 31 05 2019 am fost oprit de un echipaj de politie si aveam o alcoolemie de 0,52 in aer pur expirat ,iar la probele de sange cu 0,82 ...nu am abateri in cei 20 de ani in care am condus ..nu am avut accidente .. dosarul este fond ,imi puteti spune la ce mă incadrez ?Va mulțumesc,anticipat !
Cel mai recent răspuns: Cristinel Horeanu , Consilier juridic 20:05, 20 Ianuarie 2020
Ce valori ati avut la probele biologice?
Buna seara,
Art. 336 ,
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Totuși ,având în vedere că aveți 0,82 (puțin peste0,8) rezultat la probele biologice cu puțin noroc și o apărare buna puteți scăpa cu o suspendare de 90 zile ,in cel mai rău caz dacă veți fi condamnat se va anula permisul de conducere.

Detalii: [ link extern ]
Stan Constantin68 a scris:

In seara 31 05 2019 am fost oprit de un echipaj de politie si aveam o alcoolemie de 0,52 in aer pur expirat ,iar la probele de sange cu 0,82 ...nu am abateri in cei 20 de ani in care am condus ..nu am avut accidente .. dosarul este fond ,imi puteti spune la ce mă incadrez ?Va mulțumesc,anticipat !

Ultima modificare: Luni, 20 Ianuarie 2020
Cristinel Horeanu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am următoarea problema. soțul meu a fost oprit în ... Roxyyy28 Roxyyy28 Buna ziua. Am următoarea problema. Soțul meu a fost oprit în trafic și gasit cu o alcoolemie de 0,86 ,% alcool pur în aerul expirat. La probele de sânge ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, la sfarsitul lunii mai am avut un accident rutier ... CristiLazar CristiLazar Buna ziua, la sfarsitul lunii mai am avut un accident rutier cu o alcoolemie de 0,52 mg in aerul expirat, iar in sange 1,39, in urma accidentului, au fost ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, vă rog, mă puteți ajuta cu câteva informații ... CristiLazar CristiLazar Bună ziua, vă rog, mă puteți ajuta cu câteva informații ? Am avut un accident rutier din care au rezultat următoarele: 0,52 mg/l alcool pur în aerul ... (vezi toată discuția)