Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, vă rog, mă puteți ajuta cu câteva ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, vă rog, mă puteți ajuta cu câteva informații ...

Bună ziua, vă rog, mă puteți ajuta cu câteva informații ?
Am avut un accident rutier din care au rezultat următoarele: 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar la probele biologice, 1,39 g la prima probă, iar la a doua 1.21 g.
Astăzi am primit o înștiințare " comunicare rechizitoriu " , nu știu ce înseamnă și ce se va întâmpla în urmă acestei înștiințări, în această înștiințare mai scrie " dosarul se află în acest moment în procedură de cameră preliminară ", vă rog dacă ma puteți ajuta cu câteva informații .. si la ce pedeapsă m-aș putea astepta ! Menționez că nu am mai avut niciodată antecedente penale, mulțumesc
Ar fi cazul sa va interesati de serviciile unui avocat.
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]