Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta pensionare prin cumul art.55 si art.58 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta pensionare prin cumul art.55 si art.58 din L.263/2010

Buna ziua,
Sunt Florin si in 07.2020 implinesc 54 ani.
Din data de 03.03.2010 beneficiez de pensie de invaliditate cu stagiu de cotizare realizat in data respectiva de 24 ani 10 luni si 3 zile, din care stagiu aferent grupa II(L.3/1977) 3 ani 7luni 6 zile.
Pot beneficia de certificat de handicap accentuat preexistent stagiului de cotizare.
Pot cumula cele doua reduceri de varsta, 1 an respectiv 10 pentru a beneficia de pensie de limita de varsta ?
Multumesc
nyflorin, utilizator
Nu.
Imi puteti argumenta va rog?
Legea 263/2010

Art.60
(2) Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55, precum și cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.

Art.58 face parte din acelasi act normativ(legea 263/2010).
Carp Mircea, utilizator
Art.60 restricționeaza DOAR art.55 și alte acte normative cu trimitere la condiții speciale și deosebite și NU art.58 sau cele similare ce acordă reduceri de vârstă.
Cel puțin așa înțeleg eu.

Mulțumesc

Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010

Art.60
(2) Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55, precum și cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.

Art.58 face parte din acelasi act normativ(legea 263/2010).

nyflorin, utilizator