avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Bună seara,
As putea sa fac o procura speciala pentru a fi reprezentata în divorț de către avocatul meu?
Menționez ca intenționez sa plec în alta tara dar fără un contract de munca.
Cel mai recent răspuns: Teleaba Cristina , utilizator 00:35, 27 Ianuarie 2020
Nu este obligatorie procura speciala, asa cum a aratat si domnul avocat mai sus.

Art. 921 noul cod de procedura civila
Prezenţa personală a părţilor
(1) În faţa instanţelor de fond, părţile se vor înfăţişa în persoană, afară numai dacă unul dintre soţi execută o pedeapsă privativă de libertate, este împiedicat de o boală gravă, este pus sub interdicţie judecătorească,are reşedinţa în străinătate sau se află într-o altă asemenea situaţie, care îl împiedică să se prezinte personal; în astfel de cazuri, cel în cauză se va putea înfăţişa prin avocat, mandatar sau, după caz, prin tutore ori curator.
....................................................

In cazul divortului prin acord, declaratia este personala, ori notariala.

Semnarea unor tranzactii, spre exemplu, s-ar realiza in baza unei procuri speciale.
Ultima modificare: Vineri, 24 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Divorțul nu este de comun acord.
Eu sunt reclamanta și soțul refuza categoric sa divorțeze.
Problema e ca am doi copii un băiat de 16 ani și o fetita de 11 alni..
In urma cu o luna am fost agresata atât eu cât și fiul meu de către el în casa părinților mei.
Am obținut un ordin de protecție dar doar eu și fiul meu..
Jodecatorul considerând ca pentru fata nu prezintă un pericol..
Fata merge la el și ii zice fel și fel de lucruri rele..
Ca o sa ne omoare și tot felul de nebunii..
Eu as vrea sa plec din tara o perioalda dar am introdus acțiunea de divorț și știu ca prezenta mea e obligatorie..
Avocata mi-a zis ca procura speciala pot face doar dacă apm contract de munca într-o tara străină

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura divort VALENTINA3 VALENTINA3 Buna ziua tuturor !!!!!!As avea o intrebare ... Procura speciala data de reclamant unui avocat pentru a-l reprezenta intr-un proces de divort, pentru motiv ... (vezi toată discuția)
Divort ionela20111 ionela20111 am avut prima infatisare intr-un proces de divort pe data de 27.10.2010 am un copil de 3 ani si 7 luni,pe care as fi vrut sa il iau cu mine in cipru ,la sora ... (vezi toată discuția)
Judecata in lipsa mea jus7m jus7m am inaintat divortul si am primt termen in luna noiembrie totul a fost ok pana cand am gasit sa plec din tara la munca in strainatate ,am inteles ca se poate ... (vezi toată discuția)