avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare factura facebook
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare factura facebook

Va rog sa ma ajutati!Intalnesc prima data o situație;
*factura emisa de facebook fara CUI si fara TVA.
Am inteles ca se foloseste D300 cu suma de tva 4426=4427
Dar cum inregistrsz factura in sine?
Reprezinta o cheltuiala, deci ar fi:
628= 401
4426= 4427
Apoi
401= 5311/5121
Este corect?
Firma este cu tva trimestrial din 01.08.2019
Ramane sa fac D 300 si D 390
Este corect?
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 15:31, 23 Ianuarie 2020
Am inteles ca Facebook are sediul si emite facturile din Irlanda, tara membra U.E.
Este corect cum spuneti dvs cu completarea: declaratiile 390 se depun LUNAR, decontul 300 de TVA se depune trimestrial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura servicii intracomunitare helenita helenita Buna ziua, La o factura de servicii intracomunitare, taxare inversa, platitorul este inregistrat in scopuri de tva in Irlanda, am decl 390 cu suma din ... (vezi toată discuția)
Conditii achizitionari din afara tarii marcucarolina marcucarolina Buna seara, Imi spune-ti si mie va rog frumos daca cumpar mobila din POLONIA ce trebuie sa fac din punct de vedere declarativ pentru o firma platitoare de ... (vezi toată discuția)
Contabilitate reincarcare electronica DOAR_NOI DOAR_NOI As dori pareri referitoare la inregistrarea in contabilitate a sumelor incasate de la clienti pentru reincarcarea electronica a cartelelor de telefonie mobila ... (vezi toată discuția)